W Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Leżajsku w dniu 18.09.2018 r. odbyło się uroczyste otwarcie lądowiska zrealizowanego w ramach projektu pod nazwą:  „Budowa lądowiska dla śmigłowców ratunkowych na terenie Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Leżajsku wraz z dostosowaniem i doposażeniem Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.”

W uroczystości udział wzięli: poseł Jerzy Paul, Przedstawiciele europosła Stanisława Ożoga i posła Mieczysława Miazgi, przedstawiciel Wojewody i Marszałka Województwa Podkarpackiego, Zarząd Powiatu ze starostą Markiem Śliżem, Rada Powiatu z przewodniczącą Danutą Pinderską, dyrektorzy N ZOZ-ów i innych zakładów pracy z terenu Powiatu Leżajskiego, burmistrzowie i wójtowie z Powiatu Leżajskiego, Dyrektorzy Szpitali z Jasła, Łańcuta i licznie personel Szpitala. Na uroczystość przybył też projektant pan Stanisław Kozłowski oraz przedstawiciele wykonawcy lądowiska – firmy Heli Factor.

Projekt został zrealizowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Oś priorytetowa IX Wzmocnienie strategicznej infrastruktury ochrony zdrowia, działanie 9.1  Infrastruktura ratownictwa medycznego.

Całkowita wartość projektu – 4 194 471,96 zł, dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – 3 077 098,38 zł. Wkład własny został sfinansowany ze środków Starostwa Powiatowego w Leżajsku w kwocie 680 000,00 zł oraz środków własnych SP ZOZ.

W ramach projektu dokonano budowy lądowiska – koszt wykonania robót budowlanych wyniósł 1 718 000,00 zł oraz dokonano zakupu sprzętów i wyposażenia do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego za kwotę około 2 300 000,00zł.

Ze względu na istniejący w SP ZOZ w Leżajsku Szpitalny Oddział Ratunkowy posiadanie lądowiska jest obowiązkowe. Wyposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w nowe sprzęty i aparaturę medyczną przyczyni się do podniesienia standardu udzielanych świadczeń i pozwoli objąć profesjonalną opieką medyczną większą liczbę pacjentów znajdujących się w stanie zagrożenia zdrowia.